Czy zakładać koszulkę pod koszulę, czy może jest to modowa wpadka, której należy bezwzględnie unikać? Choć wyraźnie odznaczająca się podkoszulka zdecydowanie nie jest czymś pożądanym w eleganckim outficie, nie trzeba jej od razu całkowicie skreślać. Ba, noszenie podkoszulki pod koszulą ma swoje bardzo praktyczne zastosowanie. Podpowiadamy, jak robić to bez szkody dla całej stylizacji.
Przy kompletowaniu wizytowego stroju kluczowe są dwie kwestie: pasujący do okazji charakter ubrań oraz komfort ich noszenia. Jeden z najczęstszych męskich dylematów dotyczy noszenia koszulki pod koszulą. Założyć koszulkę i zyskać dodatkowy komfort, czy zrezygnować z niej na rzecz pewności, że unikniemy wpadki w postaci wystającego materiału? Noszenie koszulki pod koszulą ma swoje niekwestionowane zalety, ale niewłaściwie dobrana podkoszulka może zepsuć całą stylizację.
Koszulka pod koszulę - nosić czy nie?
Odruch sięgnięcia po podkoszulkę podyktowany jest przede wszystkim chęcią niedopuszczenia do powstawania na koszuli nieestetycznych plam z potu. Wbrew pozorom problem ten nie dotyczy tylko mężczyzn z nadmierną potliwością. Żywe kolory koszuli czy wysoka temperatura na dworze (a konieczność formalnego ubioru zdarza się także w środku lata) sprawiają, że każdy może odczuć problem potu na własnej… koszuli. Oprócz ochrony przed potem dodatkowa warstwa w postaci podkoszulki pozwoli Ci też ukryć też to, czego akurat nie chcesz eksponować, np. tatuaże czy mocne owłosienie.
W pewnych sytuacjach możesz sobie pozwolić na to, by założyć koszulę na gołą skórę. Jeśli planujesz założyć marynarkę i wiesz, że na pewno nie będziesz jej zdejmował, możesz zrezygnować z podkoszulki (chyba że jeśli zależy Ci na zakryciu klatki piersiowej - wówczas nawet zapięcie marynarki może okazać się niewystarczające). Jednak noszenie koszulki pod koszulą bez wątpienia ma swoje plusy i w większości sytuacji jest uzasadnione. Dlaczego w takim razie wiele osób uważa, że jest to modowe faux-pas?
Jaka koszulka pod koszulę?
Szkopuł tkwi w tym, że często podkoszulka prześwituje przez materiał koszuli. Taki widok nie jest rzadkością, a - szczególnie w oficjalnych sytuacjach - jest to sprzeczne z męskim dress-codem. Trzeba pamiętać, że nie każda podkoszulka nadaje się jako baza do eleganckiego outfitu. Odpadają luźne t-shirty, grube szwy i jaskrawe kolory.
Najlepiej sprawdzą się podkoszulki z rękawkami (bezrękawniki są bardziej widoczne pod koszulą i nie rozwiązują problemu plam z potu pod pachami). Koszulka pod koszulę powinna mieć delikatne szwy i obszycia (najlepiej poszukać koszulki bezszwowej) oraz wycięcie w kształcie litery V przy szyi, dzięki któremu nie będzie wystawać spod kołnierza. Ważnym aspektem jest kolor koszulki - wbrew pozorom najlepsza będzie nie biała, lecz taka w kolorze zbliżonym do skóry. Cielista koszulka nie będzie prześwitywać nawet przez jasną koszulę. Pamiętaj o naturalnym, oddychającym materiale. Podkoszulka ze sztucznej tkaniny, zamiast pomóc, prawdopodobnie tylko pogorszy sprawę. Spocisz się w niej o wiele szybciej, niż w koszulce z bawełny i nawet jeśli wilgoć nie przedostanie się przez materiał - Ty sam będziesz czuć się wyjątkowo niekomfortowo (przypomnij sobie efekt przemokniętego ubrania po deszczu, który zaskoczył Cię w środku spaceru).
Wybierz porządną koszulę
Aby zestaw podkoszulka + koszula prezentował się bez zarzutów, nie bez znaczenia jest też wykonanie tej ostatniej. Oczywiście szersze koszule o luźniejszym kroju są pod tym kątem nieco bezpieczniejsze - szwy koszulki raczej nie będą się przez nie przebijać. Jednak od kilku lat w męskiej modzie królują fasony regular fit i slim fit, a stopień dopasowania koszuli nie powinien wpływać na komfort jej noszenia - w tym na decyzję o założeniu bądź rezygnacji z podkoszulki.
W Vilord wiemy, jak połączyć styl i wygodę użytkowania. Nasze koszule szyjemy z najwyższej jakości materiałów. Dzięki przewadze bawełny (aż 97%) skóra może oddychać, a domieszka elastanu sprawia, że mimo wyraźnego podkreślenia męskiej sylwetki koszula nie krępuje ruchów. Świetna jakość tkanin wpływa także na to, że bez obaw możesz założyć pod spód koszulkę. Jeśli obawiasz się, że Twoja koszulka może być lekko widoczna, możesz wybrać koszulę o wyższej gramaturze (np. czarną lub białą koszulę Vilord o gramaturze 170g).
W naszym sklepie trwa właśnie promocja, dzięki której możesz kupić świetnej jakości koszulę w dobrej cenie (obniżyliśmy ceny aż o 90 zł):
Wróćmy zatem do pierwszego pytania: czy zakładać koszulkę pod koszulę, czy raczej odpuścić sobie noszenie dodatkowych warstw? Odpowiedź brzmi: to zależy. Od okazji, od jakości obu rzeczy oraz od Twoich osobistych predyspozycji i preferencji. Zasada jest jedna: widoczna ma być tylko koszula - ani pot, ani podkoszulka nie powinny być wychwycone nawet przez najbardziej wprawne oko.