Zapewne nie raz zastanawialiście się jak założyć koszulę. Wpuścić ją w spodnie, a może jednak pozostawić ją wyciągniętą na wierzchu? Odpowiedź na to pytanie brzmi: to zależy.
W niektórych sytuacjach niemożliwe jest, aby koszula wystawała poza spodnie. W innych zaś jest ona dozwolona i pasuje do danej stylizacji. Jakie zatem są to sytuacje, w których dress code jasno informuje, aby nosić koszule w spodniach, a które stylizacje pozwalają na odejście od tej klasycznej zasady. Postaramy się wam to wytłumaczyć.
Koszula w spodniach, w jakich sytuacjach?
Koszule, które wkładamy w nasze spodnie to te, które są wyraźnie dłuższe. Są to tak zwane koszule garniturowe. Sięgają nawet do połowy uda, a taki krój powstał z prostej przyczyny, pozwala naszej stylizacji pozostać przez większość czasu w prawie idealnym położeniu. Koszula podczas siadania nie wysuwa się ze spodni. Takie zastosowanie idealnie sprawdzi podczas wieczorowych wyjść.
Między innymi podczas wesela, gali czy bankietu. Są to wieczory, na których musimy wyglądać elegancko i odpowiednio do okazji. To podczas tych wydarzeń dress code mówi o tym, że koszule wyciągnięte zza paska spodni są tymi niepożądanymi stylizacjami. Ten wariant również bardzo dobrze się sprawdzi w sytuacjach codziennych. Podczas wyjścia do pracy, na oficjalne spotkanie biznesowe lub na rozmowę kwalifikacyjną.
To również może Cię zainteresować: Jak ubrać się na rozmowę rekrutacyjną?
W tych przypadkach również ważne jest, aby wypaść jak najlepiej. A koszula w spodniach gwarantuje, że będziecie wyglądać elegancko i otrzymacie zaufanie drugiej osoby oraz podkreślicie swoje profesjonalne podejście. W tym przypadku koszula zbyt długa i wyciągnięta poza spodnie będzie tutaj kompletnie nie pasować.
Jakie efekty powoduje koszula wyciągnięta na wierzch.
Sprawia ona, że nasza osoba nie prezentuje się dobrze podczas wyjść, gdzie styl i elegancja jest rzeczą bardzo pożądaną oraz dobrze odbieraną. Dodatkowo koszula wyciągnięta ze spodni sprawia optyczne powiększenie tułowia i skraca nogi. U Panów, którzy są niższego wzrostu, koszula tak wyciągnięta spowoduje, że ich ciała wyraźnie się skrócą oraz poszerzą. Warto pamiętać o tym, że taki styl noszenia koszuli zaliczamy do stylizacji bardziej casualowych, które nie wpasowują się w taką atmosferę i trzeba tego unikać.
Kiedy możemy wyciągnąć koszulę?
Jak wspomnieliśmy o tym wyżej, koszule możemy wyciągnąć przy bardziej casualowych wyjściach. Takich jak lunch z przyjaciółmi na mieście, po pracy, na weekend lub wakacje. To sytuacje, w których elegancja oraz estetyczny wygląd nie będzie tak istotny. W takich sytuacjach możemy więc wybrać koszule z krótszym fasonem. Powinny one sięgać maksymalnie do połowy rozporka. Mogą to być koszule z długim lub krótkim rękawem.
W tym artykule wyjaśniamy, w jakich sytuacjach powinnyście założyć koszule na długi lub krótki rękaw: Którą koszulę wybrać — na długi czy krótki rękaw?
Jakie koszule będą odpowiednie na wierzchu?
W casualowych kreacjach możemy bardziej „poszaleć”. I w tym przypadku możemy postawić na koszule w różnych kolorach i wariantach. Od wzorzystych, w kratę lub jeansowe. Obecnie też modne w kwiaty. W cieplejsze dni możemy zdecydować się na luźniejszą koszulę, aby była bardziej przewiewna oraz nie krępowała naszych ruchów. W casualowych stylizacjach możemy nawet rozpiąć koszule, gdy mamy podkoszulkę oraz podwinąć rękawy.
Nieodpowiednimi koszulami na wierzchu będą wszystkie gładkie jednokolorowe koszule wizytowe. Biała, granatowa lub jasnoniebieska nie może być wyciągnięta ze spodni. Są to koszule klasyczne i zakładamy je tylko podczas okazji oficjalnych. Noszenie ich wbrew dress code’u jest modowym faux-pas. Musimy również pamiętać o tym, aby nie łączyć wyciągniętej koszuli wraz z marynarką oraz zawiązanym krawatem. Nie możemy łączyć ze sobą chęci wyglądania elegancko wraz z wyciągniętą koszulą na wierzchu. Jeżeli chcemy wyglądać elegancko, wkładamy koszule w spodnie, bardziej casualowo wyciągamy ją na zewnątrz. Na koniec pamiętajmy o tym, aby zostawić rozpięty guzik koło kołnierzyka.
Jaki strój wybrać do obu wariantów?
Koszula w spodniach
Odpowiednimi stylizacjami będą wszystkie te, które są wpisane w wieczorowy ubiór. Zakładamy w takim razie garnitur, najlepiej czarny albo smoking wraz z muchą. W przypadku garnituru możemy dorzucić kamizelkę oraz subtelne dodatki, jakimi jest poszetka, spinki itp. (do smokingu również). Koszula powinna być przede wszystkim gładka o jednolitym kolorze. Jej krój powinien być dopasowany, bo zbyt szeroka koszula będzie się gniotła oraz wystawała poza spodnie. Na wyjścia biznesowe postaw na jasnoniebieską koszulę wraz z granatowym garniturem i krawatem. Taka stylizacja znacznie doda Ci elegancji oraz wzbudzi empatie.
Koszula wyciągnięta
Przy wariancie, w którym decydujesz się na luźniejszy i casualowy look postaw na koszule z krótszym fasonem dopasowanym do Twoich rozmiarów. Koszule z wieloma rozmiarami znajdziesz u nas w sklepie. Pozwoli Ci to zachować odpowiednie proporcje ciała. Koszule, które sprawdzą się podczas takich wyjść to: jeansowe, bawełniane, lniane, rozpięte pod szyją, oraz wszystkie wzorzyste i kratę. Pamiętaj, że gdy wybierasz luźny styl, reszta musi być do tego dopasowana. Spodnie możesz złożyć jeansowe lub dzianinowe. W przypadku butów postaw bardziej na adidasy lub chinony.
Podsumowując
Koszule możemy nosić w obu wariantach bez żadnych przeszkód w odpowiednich sytuacjach. Koszule wciągnięte w spodnie towarzyszą nam na eleganckich i ważnych wydarzeniach jak wesele lub bankiet. I podczas tych okazji koszuli ze spodni nie wyciągamy.
Koszulę na wierzchu założymy podczas spotkań casualowych, gdzie wieczorowy wygląd nie jest ważny. Możemy wtedy założyć adidasy i jeansy. Więc w tej stylizacji pamiętajmy, aby nie łączyć krawatu oraz marynarki z wyciągniętą koszulą.